Tekintettel arra, hogy a KATA adózási forma törvénymódosítása hatályba lépett (2021.01.01.), vizsgáljuk meg mi is a helyzet tulajdonképpen.
A törvénymódosítás egyik fő célja az, hogy a jövőben, a burkolt foglalkoztatási jogviszonyok esetében, ellehetetlenítse a kisadózó vállalkozások tételes adójának (KATA) alkalmazását. Emiatt a KATA tv. szabályai több tekintetben is szigorodnak.
A korábban is hatályos szabályok alapján a KATA-t választók, kétféle adófizetési kötelezettség terhelte: egyik havonta egy tételes adófizetési kötelezettség (25.000/50.000 vagy 75.000 Ft értékben), másrészt pedig amennyiben a kisadózó vállalkozás bevétele éves szinten meghaladta a 12 millió Ft-ot, akkor a kisadózó vállalkozást a 12 millió Ft-ot meghaladó rész után 40 %-os mértékű adófizetési kötelezettség terhelte.
A 2021. január 1-től hatályos módosítások alapján, a fentiek mellett a kisadózó vállalkozások bevételét egy új, 40%-os adó is terheli az alábbi feltételek esetén:
Vizsgáljuk a változásokat ingatlanközvetítői szemmel
Új 40 %-os adó bevezetése:
- Kapcsolt vállalkozások* közötti kifizetések esetén: ha katásként kapcsolt vállalkozásnak számlázol be, értékhatár nélkül 40%-os plusz adót kell fizetni annak, aki befogadja a katás számláját, tehát a kifizetőnek a juttatás után, a juttatás hónapját követő hónap 12.-ig 40 %-os mértékű adót kell bevallania és megfizetnie, mely a külföldi kapcsolt cégre is vonatkozik. (pl. ha van egy cég, ahol a hozzátartozód tulajdonosi vagy/és vezetői pozícióban van, és te KATA-s egyéni vállalkozóként számlázol be)
- Kisadózó katás vállalkozó egyirányú 3 millió Ft-ot meghaladó éves bevétele esetén: ha 3 millió forintot meghaladóan számláz be "katás"-ként egy belföldi vállalkozásnak, akkor a 3 millió forint feletti rész után 40% a plusz adót kell megfizetni, a számlát befogadó vállalkozásnak. (pl: ha KATA-s alvállalkozóként, az ingatlanközvetítő cégnek 3millió forint összeghatár felett számlázol be)
A bevallásában a kifizető köteles feltünteti a kisadózó vállalkozás adószámát, nevét és címét.
Amennyiben a 3millió Ft-ot meghaladó összegű bevétel külföldi kifizetőtől származik, a fentiekben bemutatott adófizetési kötelezettség a kisadózó vállalkozót terheli.
További változások:
- hogy csak egy helyen lehetsz kisadózó.
- Mielőtt szerződést kötsz, írásban tájékoztatnod kell a szerződő felet, hogy te KATA-s vagy és arról is, ha már nem vagy az.
Milyen lesz a KATA-s nyugdíja?
A KATA kényelmes és olcsó megoldás, de aki hosszú évekig „KATA-zik”, annak bizony máshonnan kell előteremtenie a nyugdíjas évekre valót.
Mivel a KATA révén befizetett nyugdíjjárulék rendkívül kevés, így a várható nyugdíj is az lesz.
A KATA esetében a nyugdíjjárulékalap fix összeg – és az jelenleg kevesebb, mint a minimálbér után fizetett összeg. Vagyis úgy kezelik, mintha a „KATA-s” a minimálbérnél alacsonyabb összeg után fizetne járulékot – teljesen mindegy, mekkora volt a valós jövedelme.
Ez azonban még nem minden. A nyugdíj összegének megállapításában jelentős szerepe van a szolgálati időnek is. Az idén 360 nap „KATA-zás” már csak 222 napot jelentett a szolgálati időben. Ez a különbség nyugdíj összegének kiszámításakor években és sok ezer forintban lesz mérhető. Ezen segít ugyan, az emelt összegű KATA, mert az nem számít csökkentett szolgálati időnek, de ezt kevesen választják a magasabb költsége miatt.
Milyen lehetőségeid vannak?
Nem akarjuk elvenni a kedved az ingatlanközvetítői vállalkozástól, viszont szeretnénk, ha felkészült lennél és a megtalálnád a legjobb lehetőséget a hivatalos foglalkoztatásodra!
A fentiek tudatában indokolt minden ingatlanközvetítőnek átgondolni a „KATA-s” alvállalkozói jogviszonyát, ha éves szinten 3 millió Ft-ot meghaladó összegben számláz be a foglalkoztató ingatlanközvetítő cégének, illetve ahol a kifizető cég és a kisadózó vállalkozás egymással kapcsolt vállalkozási viszonyban áll.
Javasoljuk az ingatlanközvetítő céggel létesített alvállalkozói jogviszony felülvizsgálatát, vajon tudja-e vállalni a számlát befogadó ingatlanközvetítő cég a plusz terheket?
A változás már 2020.január 1-jétől életbe lépett!
Érdemes mérlegelni és átgondolni az eddig megszokott adózási, foglalkoztatási formát!
A MIOSZ rendelkezik egy olyan foglalkoztatási megoldással, mely kiválthatja a jelenlegi „KATA-s” vállalkozásod.
Vegyél részt Te is ingyenes videokonferenciánkon:
Vizsgáld meg, hogy a szövetkezeti foglalkoztatási jogviszony, milyen előnyöket kínál számodra:
- hogy ne legyen gond a plusz 40 %-os adóteher a fővállalkozónak és szívesen foglalkoztasson továbbra is téged;
- hogy ne kelljen tarts egy munkaügyi ellenőrzéstől, amely még a színlelt jogviszony megállapításával is fenyegethet;
- hogy még a „KATA”-nál is olcsóbb megoldással csökkenthesd a kiadásaidat;
- hogy ingatlanközvetítőkre szabott jogi feltétek mellett végezhesd a munkád;
- hogy biztos jogi háttér tudatában nyugodtabb, magabiztosabb lehess és így eredményesebben tudj a munkáddal foglalkozni.
- ugyanannál az ingatlanközvetítő cégnél folytathasd a mindennapi munkád, ahol eddig is.
Amit ajánlunk, az gyakorlati módszer az ingatlanközvetítők foglalkoztatására! Mindezt onnan tudjunk, hogy működik, mert többszörös NAV és munkaügyi ellenőrzésen is átment.
Akkor hozol jó döntést, ha tájékozódsz!
Kommentek