Az iskola kezdete előtt még inkább felélénkül a lakások bérbeadása, hiszen sok fiatal keres megfelelő ingatlant az iskolai időszakra. A bérleti szerződéseknél szinte kihagyhatatlan a kaució. Akkor ez most kaució, kaukció vagy óvadék? Melyik mit jelent? Hogyan használható fel és mikor kell visszaadni?
Kaució, kaukció, óvadék?
Elsőként érdemes megnézni, hogy melyik mit jelent?
Kaució
A kaució tulajdonképpen az óvadék köznapi elnevezése. Sokan kaucióként ismerik magát az óvadékot. A kaució tulajdonképpen egy biztosíték.
Kaukció
Ha a kaució egy biztosíték, akkor mi lehet a kaukció, amiben egy plusz „k” is van?
Ez a kérdés kissé becsapós. Ugyanis a kaukció valójában nem létezik. Ez valószínű a kaució félrehallásából alakulhatott ki, és sajnos eléggé elterjedt. Sokan tévesen és hibásan mondják, írják a kaució helyett, hogy kaukció. A világhálón olyan véleményt is találhatunk, hogy nyugodtan használd a kaukciót, mert az a kifejezés amit használunk helyes lesz. Nyelvész nem vagyok, de ha belegondolunk, kissé „sántít” ez a megközelítés. Ennyi erővel felesleges minden nyelvtani szabály, helyesírás? A „hülyeség” is nyugodtan és teljes létjogosultsággal lehetne „hüjeség”, mert sokan helytelenül írják? Én inkább azt javaslom, hogy használd helyesen, vagyis a kaució maradjon kaució vagy óvadék. A kaukciót pedig felejtsük el.
Óvadék
Ahogy már fent kiderült, az óvadék ugyanaz, mint a kaució. A jogi nyelvben az óvadékot használjuk. A törvény is óvadékként ismeri és említi ezt a biztosítékot. Az óvadék lényege, hogy abban az esetben nyújt biztosítékot, ha a szerződő fél nem teljesítené a szerződésben foglalt kötelezettségét vagy kárt okozna.
Mi adható óvadékként?
Anélkül, hogy részletesen belemennénk a teljes jogi szabályozás ismertetésébe, a mindennapi életben leggyakrabban előforduló esetet nézzük meg. Ez tipikusan a pénz. Vagyis kaucióként pénzt szokás adni. Ez nyújtható készpénz formájában, de arra is van lehetőség, hogy egy bankszámlán szereplő összeget jelöljenek meg a kaució tárgyaként. Ezt az úgynevezett bankszámlapénzt a Polgári Törvénykönyv fizetési számla-követelésnek nevezi.
Kaució ingatlan bérlés esetén
Ingatlan bérlésnél kaucióként jellemzően pénzóvadékkal találkozhatunk. Ilyen esetben pénz átadására kerül sor. Az átadás történhet készpénzben, vagy akár a bérbeadó bankszámlájára történő befizetéssel, illetve részére történő átutalással is. A lényeg, hogy az óvadék összege ténylegesen a bérbeadóhoz kerül, ő rendelkezhet felette.
Mikor óvadék az átadott pénz?
Ahhoz, hogy az előre átadott összeg óvadéknak minősüljön, a feleknek ebben meg kell állapodniuk. A bérleti szerződésben egyértelműen rögzíteni kell, hogy milyen összeget tekintenek óvadéknak, és mi az, ami mondjuk előre megfizetett bérleti díj.
A kaució felhasználása
A kauciót a bérbeadó abban az esetben használhatja fel, ha a bérlő a bérleti szerződésből eredő fizetési kötelezettségét megszegi vagy a bérbeadónak kárt okoz. Ilyen eset lehet, ha a bérlő nem fizeti ki a bérleti díjat, nem rendezi a lakás közüzemi díjait, melyet a szerződés szerint neki kellene. Sor kerülhet a kaució felhasználására akkor is, ha a bérlő valamilyen kárt okoz az ingatlanban, például egy házibuli alkalmával összetöri a berendezési tárgyakat.
A lényeg, hogy a bérbeadó csak indokolt esetben használhatja fel a kauciót. Az nem az ő pénze, vagyis nem költheti el mondjuk egy nyaralásra. Az óvadék egy biztosíték, hogy a bérlő nem szerződésszerű magatartása esetére a bérbeadó ne maradjon hoppon.
Ugyanakkor a bérbeadó sem élhet vissza a kaucióval. Például nem kreálhat „képzelt károkat”. Azt sem teheti meg, hogy a kaucióval nem számol el a bérlő felé, nem igazolja, hogy mit és miért vont le, használt fel belőle.
Mikor jár vissza a kaució?
A bérlet megszűnésével a bérbeadó köteles a kaucióval elszámolni. Az elszámolás azt jelenti, hogy a bérbeadó megvizsgálja, hogy volt-e olyan fizetési kötelezettség, amit a bérlő nem teljesített, illetve okozott-e kárt az ingatlanban. Amennyiben a bérlő mindent rendben teljesített, kifizette a szükséges számlákat, nem okozott kárt az ingatlanban, akkor a kaució visszajár neki.
Annak érdekében, hogy a vitákat elkerüljük, fontos, hogy a bérleti szerződés megfelelően legyen elkészítve, pontosan kerüljön rögzítésre, hogy kinek mik a jogai és kötelezettségei. Ezen túl az is lényeges, hogy az ingatlan átadásakor és a bérlet megszűnése után annak visszaadásakor a lehető legjobban rögzítsük a történteket, az ingatlan aktuális állapotát.
Mint minden szerződésnél ingatlan bérlés esetén is alapvető elvárás és egyben jogszabályi kötelezettség is, hogy a felek megfelelően együttműködjenek.
A cikk szerzője: Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd
A fenti tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak. Javasoljuk, hogy mindig vedd figyelembe a cikk megjelenésének időpontját is, mert előfordulhat, hogy a jogszabályok változása miatt a benne lévő információk később már nem aktuálisak.
Kommentek