Hogyan tettem eladhatóvá egy ingatlant 2 óra alatt? - avagy a Rapid Staging kulisszatitkai
Egy budapesti családi ház ingatlan értékesítőjétől kaptam a felkérést, hogy a lakást belső átrendezésekkel és optikai változtatásokkal, rövid idő alatt profi fotózásra és vevőbemutatásra alkalmas állapotba hozzam. A lakás jó állapotú, eladásra alkalmas, de a tulajdonosok szeretnék a maximumot kihozni azzal, hogy eladásra felkészített ingatlant kínálnak.
Ezt kell tudni az átalakítandó lakásról
A felkérést követően felvettem a kapcsolatot a tulajdonosokkal és e-mailben kértem tőlük fotókat a lakásról. Alaprajz hiányában a képek alapján képzeltem el a terek kapcsolatait.
Ezért kell alaprajzot készíteni a hirdetéshez, hogy a vevő könnyedén el tudja képzelni a helyiségeket, és azok egymáshoz való kapcsolódását…
A fotókból kirajzolódott egy budapesti átlagos nagycsalád élete; mindennapjaik része az egymásra és környezetükre való odafigyelés, életüket tükrözi a lakásuk, amire vigyáznak és kímélik.
A lakás kétszintes, hatfős család otthona a kertvárosi környezetben.
A földszinten az előszobából balra a nappali-étkező-konyhába, jobbra pedig a szülői hálóba jutunk. Az emeleten a gyerekek szobái kaptak helyet.
A lakás jó állapotban van, a burkolatok egy része már cserélt, a nappali-konyha-étkező például új laminált parketta burkolatot kapott. Az egyik fürdőszoba csempézése kb. 15 éve készült, a gyerekek igényei szerint világos és színes, a másik pedig a szülőké, a legutóbbi divat szerinti dizájnnal.
Mindenütt tisztaság van, így az ingatlan kitűnő alapot ad az eladás előtti felkészítéshez.
A staging jelentése, hogy nagyobb felújítási munkák nélkül a terek szellőssé és átláthatóvá váljanak, így mutatva meg annak valós méreteit.
A lakás kellemes adottságait és előnyös tulajdonságait kiemeljük ki, és ha szükséges, a szembetűnő javítási munkákat elvégezzük.
Minimális ráfordítással a maximális hozzáadott értéket érünk el, így a piacon elérhető legmagasabb áron és a lehető legrövidebb idő alatt adjuk el az ingatlant!
A térkapcsolatok után a lakás színeit és hangulatát gondoltam át. A fotók arra engedtek következtetni, hogy a lakás színei jól összehangolhatók, mindössze mindennek a megfelelő helyet kell megtalálni J
A lakás átalakítása elsősorban a tulajdonos saját bútoraival és tárgyaival történik, ugyanakkor mindig viszek magammal néhány semleges színű kiegészítőt, hangulati elemet, amire szükség lehet a változtatásokhoz.
Ahol az első benyomás születik
A bejárati ajtón belépve az előszobába jutunk, innen vezet fel a lépcső az emeletre. Mint minden előszoba, ez is elsősorban a lerakóhelyekről és a tárolásról szól.
A tulajdonosok a lépcső alatti helyen alakítottak ki egy tároló helyet, ahol dobozok, polcok, ülő alkalmatosságok és cipők is vannak. A baj az, hogy szembetűnő helyen, a bejárati ajtóval szemben van.
Egy rendszerezett tároló előnye az eladáskor, hogy viszonylag könnyű az itt tartott dolgokat elcsomagolni és bedobozolni. Ez egy tipikusan olyan hely, ami ottlakáskor szükségszerű, de eladáskor megszüntetendő!
Ennek három oka van:
1. Az előszoba az a hely, ahol az első benyomás keletkezik. A vevő az első 10 másodpercben, az első benyomása alapján dönti el, hogy ott akar-e élni vagy sem. Ha a bejáraton belépve a szeme egy csomagokkal és dobozokkal teli tároló helyen akad meg, akkor máris elveszítette a kellemes első benyomás lehetőségét, és sokkal nehezebb lesz a továbbiakban megváltoztatni a véleményét. Az emberek ugyanis érzelmi alapon döntenek…(majd ezt a döntésüket támasztják alá racionális érvekkel)
2. A vevő a zsúfoltságban nem érzékeli, mekkora is ott valójában a tér és ő hogyan tudná kihasználni azt a területet.
3. Ha a tulajdonosok tudják, hogy záros határidőn belül elköltöznek, érdemes már a meghirdetéskor elkezdeni a használaton kívüli dolgok elcsomagolást (pl. télen nyári holmik és fordítva).
Az előszobát ezért úgy rendeztem át, hogy a lépcső alatti térből kipakoltam és a helyén egy hangulatelemet alakítottam ki: a lépcső alatt volt egy lóca, amit meghagytam és beállítottam elé az eredetileg az előszoba másik oldalán, az ablak alatt álló muzeális értékű Singer varrógépet. Így egy „varrósarkot” hoztam létre, ami nem tölt be funkciót, csupán rendezettséget és kellemes látványt nyújt a belépő számára.
Az előszobában lévő lila virágos szőnyeget felcseréltem a gyerekszobai szürke/fehér kockás szőnyeggel, két okból. Egyrészt azért, mert a (rózsaszínes) gyerekszobába inkább illik a lila virágos szőnyeg mintája és színe, másrészt a szürke kockás szőnyeg „reflektál” a fali tapétára (ez sajnos nem látszik a képen) és a szekrény négyzetes osztásos üvegezésére.
Hogy készül vacsora utáni hadiállapotból magazinfotó?
A konyha magas fényű magenta felületei és hófehér pultja a lakás központi eleme. Felhívja magára a figyelmet, impozáns, ezért érdemes kiemelni, megmutatni a szépségét.
A cél érdekében tehát MINDENT elpakoltam a pultról, helyette csak konyhába illő dekorációt, szakácskönyvet, gyümölcsöstálat tettem ki.
A konyha magas fényű magenta felületei és hófehér pultja a lakás központi eleme. Felhívja magára a figyelmet, impozáns, ezért érdemes kiemelni, megmutatni a szépségét.
A Rapid Staging során a lakást nem a lakott, mindennapi állapotában mutatjuk be, hanem kicsinosítva, használati és személyes tárgyak nélkül.
Ennek egyik magyarázata, hogy az apróságok zsúfoltság hatását keltik, ezért azokat a fotózás, illetve e bemutatás idejére eltesszük szem elől. Annak végeztével természetesen visszatehetők, de ügyeljünk arra, hogy az eladásig csak a valóban használatban lévő, szükséges dolgokat hagyjuk elől. A többi már csomagolható, dobozolható.
A másik ok az, hogy a lakásban ne az eladó családi életét, hanem a lakásban rejlő lehetőségeket mutassuk meg! A személyes holmik látványa meggátolja a képzeletet, így megnehezíti a vevő számára elképzelni saját életét.
Így alszunk mi…
A szülői hálószoba fő berendezési tárgya a franciaágy, ezen kívül már csak egy kis komód van a szobában. A tulajdonosok szépen megvetették, letakarták az ágyat, rendet csináltak.
Eladáskor azonban másképpen kell gondolkodni...hogyan is?
A hálószoba tükrözzön kellemes komfortérzést és harmóniát, mert a vevő ezt a „hotelhangulat" keresi, ahol jól érzi magát, ahol jó lenni...
Az ágyat mindig vessük meg és az ágyneműket tegyük el, hogy az ágy felülete sima legyen. Takarjuk le ágytakaróval (nem pléddel!), fontos, hogy a takaró terítse be az ágy oldalát és lábvégét is!
A fejvéghez tegyünk színben és méretben harmonizáló díszpárnákat, ha a hely úgy kívánja, ágysálat is.
A hálószoba berendezése és a kiegészítők is illeszkedjenek a franciaágy dekorációjához és ügyeljünk arra, hogy a „kevesebb több”!
Az ágyat takaró plédet lecseréltem ágytakaróra és annak színeivel és hangulatával harmonizáló párnákat tettem ki. Mivel az ágytakaró fényes felületű, ezért már nem kívánt több díszítést.
A komódon lévő színes lámpákat eltettem (a gyerekek szobáiba éppen illett), helyette csak a növényeket hagytam. Nem akartam keverni a színeket, a hálószobában megmaradtam a visszafogott, semleges színeknél.
Szívem szerint a csillárt kicseréltem volna, de persze ez ebben a szituációban nem volt járható út.
Hangolódjunk kiwire!
A nagylány szobájának színvilágát a kiwizöld-szürke mintás tapéta és a fehér bútorok határozzák meg, amibe bekerült egy narancsszínű kárpitozású heverő is.
A fő feladatot a személyes tárgyak elpakolása jelentette, hogy a sok apróság ne keltse rendetlenség hatását.
A tér legyen semleges, az elől maradó tárgyak is dizájnosan legyenek elrendezve.
Az írósztalról tehát sok minden eltettem, helyettük ide került egy kiwizöld kis lámpa (a szülői hálóból). A ruhásszekrényen lévő sötétkék pötty és az ajtógombok kék színe pedig a szék kárpitján köszön vissza.
A heverő semlegesítésére a magammal hozott fehér ágytakarót használtam, dekorációnak elegendőnek találtam egy kivizöld párnát és a gyermekkort idéző plüssállatkákat.
Ne rontsuk el az összképet zsinórokkal és kábelekkel! Dugjuk be az ágy alá, mert nem nyújtanak szép látványt.
Ez a kis mozgás mindenkinek kell…
A gyerekszobában az volt a cél, hogy megszüntessem a napi használatból eredő „rendetlenséget”, ezzel egy átlátható és rend uralta teret alakítsak ki.
A nagy bútorokat természetesen nem mozgattam át, de az apróbb kiegészítőket úgy rendeztem át, hogy a fotókon annyi tárgy legyen, amennyi feltétlenül szükséges és színben illeszkedjen a környezetbe.
Ezért a kék kis asztalt (amin a tévé állt) kitettem, a pink Mamut gyerekszékeket egymás felé fordítottam, hogy jól látható legyen a (pillanatnyilag használaton kívül álló) bordásfal!
Ha van a helyiségben olyan adottság, meghatározó bútordarab, ami értéket képvisel - pl. erkély, zongora, vagy akár a bordásfal – akkor azokat bátran emeljük ki, mutassuk meg és hívjuk fel rá a figyelmet!
És ne feledjük az előző fejezetből a szőnyeget sem, amit kicseréltem az előszobaival…
Milyen bónuszt kapnak a tulajdonosok az átalakítás mellé?
A fotózás előtti rapid felkészítés nem ér véget az átrendezéssel, átalakítással, hiszen a tulajdonos jogos kérdése, hogy hogyan fogja fenntartani ezt az állapotot????
Az eladás előtti felkészítés egyik legfontosabb feladata, hogy a vevőt ugyanaz a kép fogadja, mint amit a képeken látott!
Ellenkező esetben csalódás éri és odébbáll!
A mindennapokat úgy kell kialakítani, hogy fennmaradjon a rend és tartósan csak a legszükségesebb dolgok legyenek elől!
Érdeklődő jelentkezésekor pedig úgy egyeztessünk időpontot, hogy legyen előtte legalább 2 óra a napi használatú tárgyak elpakolására. Ennyi idő elegendő ahhoz, hogy a személyes tárgyakat el lehessen tenni szem elől, így az a kellemes látvány fogadja, amit a fotókon is látott!
A fotózás után a tulajdonosok egy köszönőlevelet kaptak tőlem, amiben összefoglaltam, milyen előnyökkel jár a lakásuk eladás előtti felkészítése és elküldtem nekik az ingyenes e-könyvemet, ahol további tippeket találnak a home stagingről.
Részletesen kifejtettem nekik, hogyan fogják tudni fenntartani ezt az állapotot az eladásig és mit tegyenek, hogy a vevő is ilyen vonzónak lássa a lakást.
Javasoltam nekik, hogyan lehetne még többet kihozni a lakásból, és profi szakembereket is ajánlottam, akik segíteni tudnak ebben a tulajdonosoknak.
Az elvégzett 2 órás munka látványos eredménnyel zárult.
Sem a megbízó értékesítő, sem maga a tulajdonos nem hitt a szemének, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen óriási változás érhető el egy lakás átrendezésével, bútorok és egyéb tárgyak áthelyezésével. :-)
Ha tetszett az esettanulmány, kommentben jelezd, ha szeretnél részt venni egy olyan előadáson, ahol még több átalakított lakást mutatok be előtte-utána képekkel és részletes magyarázattal!
Kommentek