Azok, akik ingatlan vásárlása előtt állnak és a kiszemelt ingatlant nem készpénzért vásárolják, érdemes elolvasniuk ezt a cikket. Akiknek a saját forrása nem elegendő a vásárláshoz, és külső forrás bevonásával, azaz hitellel kénytelen megvásárolni az ingatlant, nagyon komoly döntéseket kell meghozniuk. Továbbá számos lehetőségük van, amiről sokszor nem is tudnak. Sokféle állami támogatás közül választhatnak, továbbá a bankok által nyújtott lakáshitel lehetőségek is igen különbözőek.
Ingaltan vásárlásakor a hitelfelvétel átgondolásán túl az elérhető állami támogatásokat is nagyon meg kell vizsgálni. Elsősorban azt, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre és azok elérhetőek-e a jogszabályi előírások alapján. Ez azért nagyon fontos, mert ez sok millió forint „ingyen pénzt” jelenthet a családnak az ingatlan vásárláshoz.
Milyen állami támogatások léteznek:
- CSOK (hatszázezer forint és tíz millió forint közötti vissza nem térítendő támogatás a gyerekek számától függően)
- CSOK hitelek (tíz millió vagy tizenöt millió Ft hitel, ami kamattámogatott. Itt szintén a gyermekszám számít. A támogatás egy 3%-os fixált kamatozású hitelt jelent, ahol a kamattámogatás a futamidő végéig él. Ez szintén sok millió forintot jelent, amit nem dobnak ki feleslegesen az ablakon kamatköltségként.)
- Falusi CSOK (hatszázezer forint és tíz millió forint közötti vissza nem térítendő támogatás a gyerekek számától függően)
- adóvisszatérítési támogatás (ÁFA visszatérítés öt millió forintig)
- Babaváró támogatás (tíz millió Ft hitel kamatmentesen, amiből akár vissza nem térítendő támogatás is lehet)
A legtöbben a bankok ajánlatait kizárólag a Teljes Hiteldíj Mutatóval (THM) hasonlítják össze. Azonban ennél a mutatószámnál sokkal több paraméterben és feltételben különböznek egymástól a bankok. A finanszírozók nem csupán az igénylehető lakáshitelek jóváhagyási feltétel rendszerében térnek el egymástól, hanem változóan értelmezik a különböző állami támogatásokat szabályozó rendeleteket is. Nagyon sok ügyfelünknél találkozunk azzal, hogy meghiúsul egy ingatlan vásárlás, azért mert olyan banknál informálódott az ügyfél, aki nem volt képes a szabályzatai miatt megvalósítani az elképzelést.
Mindezeken túl a rendszeres törvénymódosítások és jogszabályváltozások is nagy teret adnak a tévedések lehetőségének. Továbbá megalapozzák azt, hogy számos tévhit keringhessen az ügyfelek fejében. Ezek nem az ő hibájukból származnak, hanem a folyamatos és igen sűrű törvényi változásokból. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a támogatásokat folyósító pénzintézetek jogszabály és törvény értelmezése is sokban eltér egymástól. Hiszen a bankokban nem ugyanaz a jogász értelmezi a jogszabályokat és alakítja ki a belső szabályzatokat.
Várkonyi Ádám a MIOSZ hitelközpont vezetője a blogjában részeletesen beszámol ezekről a tévhitekről, amelyek megnehezítik, sőt sokszor meghiúsítják az ingatlanvásárlásokat.
A részletesebb információkat a Számos tévhit, amin milliókat bukhat című blogbejegyzésen a fenti linken tekintheti meg.
Kommentek