Noha a pár hónappal ezelőtt kirobbant koronavírus járványnak még koránt sincs vége, eljutottunk odáig, hogy összegezzük az elmúlt időszak hatásait, eredményeit.
A MIOSZ országos felmérésén az ország különböző pontjain lévő ingatlanirodákat, ingatlanosokat kérdeztünk meg arról, hogyan élték meg az elmúlt időszakot, milyen változásokat tapasztaltak.
A válaszadók nagy százaléka Pest megyében (20%) illetve Budapesten (45%) tevékenykedik, ezen kívül 13,3% az Északkelet-magyarországi régióban, az ország többi régiója pedig közel egyenlően osztozik a régiókon (Délkelet-, Délnyugat-, Északnyugat- illetve Közép-Magyarország).
Az ingatlanok adásvétele ugyan nem szűnt meg a március 15 óta tartó időszakban, tranzakciók most is voltak, ezzel együtt drasztikus visszaesésről számoltak be a felmérésben résztvevők.
Mennyire esett vissza a területeden a kereslet az eladó ingatlanok iránt 2020. márc. 15 óta ?
A válaszadók többsége (közel 62%-a) 0 - 20% közötti, 18%-uk 20-50% közötti visszaesést tapasztalt.
Kevesebben voltak, (10%) akiknek csak kis arányban (50-75%-ban) esett vissza a forgalmuk, (illetve szintén 10%) akiknél nullázódott az ingatlanok iránti érdeklődés.
Milyen ingatlanokra volt a területeden kereslet március 15 óta?
Az ingatlan keresések a kisebb értékű ingatlanokra irányulnak. A válaszadók ügyfeleinek majdnem fele ilyen típust keres (ami normál piaci helyzetben is hasonló arányt mutat).
A közvetítők harmadánál teljesen vegyes volt az érdeklődés. Jellemző szempontot jelentett a keresők egy részénél az, hogy a tulajdonos közreműködésére nem volt szükség. (az új építésű vagy a telek ingatlanok tipikusan ilyenek).
Van kereslet a területeden a jelenleg épülő új lakásokra?
Mivel az új építésű ingatlanok száma főként a fővárosban növekszik rohamosan, így az országos felmérésben értelemszerűen sokan nem is foglalkoznak ilyen típusú ingatlanokkal.
35% azonban egyértelműen tapasztalja, hogy továbbra is van kereslet az ilyen típusú ingatlanokra, míg 28,3%-uknál megszűnt az ilyen irányú érdeklődés. (azaz a közvetítők felénél megmaradt a kereslet az új lakásokra)
Tapasztalsz árcsökkenést a lakó ingatlanoknál a járvány kitörése óta?
Az ingatlanok általános árcsökkenése egyértelmű - a válaszadók 60%-a erről számolt be. Az eladók sok esetben próbálják tartani az általuk korábban meghatározott árat, a helyzet viszont a vevőknek kedvez, akik sok esetben tudnak alkudni, főként, ha az eladó számára kényszerítő körülmények miatt sürgős az eladás.
Ugyanez igaz a bérbeadó ingatlanok esetében is, melyek esetén a közvetítők 60%-a számolt be árcsökkenésről. A bérbeadók legtöbb esetben ezt csak időszakos csökkenésnek szánják, a bérlőknek segítve átvészelni ezt az időszakot.
Volt eladásod március eleje óta?
Az ingatlanközvetítők majdnem felének volt eladása március eleje óta. Igaz, hogy ennek egy kisebb része a járványhelyzet előtt indult adásvételt vitt végig.
Ingatlanközvetítési megbízás felvételeid száma csökkent márc. eleje óta?
A közvetítők új megbízásainak száma viszont a nullához közelít, azaz szinte leállt az ingatlanok felvétele.
A válaszadók nagyobb részének 0-20% közé esett vissza a korábbi szinthez képest, míg közel 35%-uk gyakorlatilag nem kötött új megbízási szerződést ebben az időszakban. Egy szűk rétegnek (alig 12%) sikerült csak a szokásos megbízás számot 50% fölött tartani elmúlt időszakban.
Akiknek lett is új megbízása, az jellemzően a korábbi elégedett megbízóiktól jött, akik megkeresték őket aktuálissá váló ingatlanügyleteikkel, például a megüresedett bérlemények kerültek így újra a piacra.
Hogyan reagálnak a közvetítők a szokatlan helyzetre?
A lakosság bezárkózása mellett az ingatlanközvetítők sem erőltetik a személyes találkozásokat, igyekeznek inkább a már megbízásban lévő ingatlanaikra különböző technikai újításokkal – például gömbpanorámás videókkal – a személyes megtekintéshez közelítő élményt adni jelenlét nélkül, - ami arra is jó lehet, hogy előre megszűrje az érdeklődőket, és csak a tényleges vételi szándékkal érkezőknek kelljen csak - a megfelelő biztonsági intézkedések betartásával - személyesen megmutatni az ingatlant.
A közvetítők a jelenlegi helyzetet az új ügyfelek keresése helyett a meglévő ingatlanállomány karbantartására tartják alkalmasnak. Mivel az eladók (és gyakran a vevők is) kivárnak, ezért tolják az esedékes ingatlan ügyleteiket, így a napi szintű feladatokat a megbízókkal és érdeklődőkkel való kapcsolattartás jelenti most a legtöbb ingatlanközvetítőnek.
Sokan a marketing anyagaik, és -tudásuk fejlesztésére illetve szakmai fejlődésre használják ezt az üzletileg kevésbé aktív időszakot.
Azt biztosan megjósolhatjuk, hogy a jelenlegi helyzetből is azok fognak kisebb veszteséggel kijönni, akik hosszútávon való gondolkodásuk -, igényes szakmai munkájuk-, és régebbi ügyfél kapcsolataik ápolásának következményeként - ajánlásokból jutnak megbízásokhoz.
Kommentek