Ez az a szó, kifejezés, amit nem csak jogász körökben, híradásokban, hanem a mindennapi beszélgetéseinkben is egyre többször hallunk. Ez a latin szó nagyobb erőt, beláthatatlan, elháríthatatlan akadályt jelent, és valljuk be, az elmúlt évtizedekben ehhez hasonló helyzettel még nem találkoztunk. A COVID-19 járvány olyan nem várt egészségügyi, gazdasági, társadalmi hatással van mindannyiunkra, hogy teljesen természetes, hogy ez a téma újra és újra előkerül.
Vis maior-ként értelmezhető-e ez a Koronavírus járvány, naponta többször teszik fel nekem a kérdést, és teszem fel jómagam is, hogy megtudjam kollégák, más szakemberek véleményét.
Nincs egységes álláspont. Ami biztos, hogy törvényi szinten nem került szabályozásra, hogy a pandémia, azaz ismertebb nevén járvány vis maiornak minősül-e és lehet-e rá hivatkozni abban az esetben, ha nem tud teljesíteni valamelyik szerződő fél.
Jelen sorok szerzője szerint egyértelműen nem lehet kijelenteni, hogy vis maiort jelenthet a COVID-19 minden esetben. Amíg ez jogszabályi szinten nem kerül rendezésre, arra hivatkozással nem lehet kibújni a felelősség alól az esetek nagy többségében, de egyértelműen figyelembe kell venni a teljesítés lehetőségét, vagy ellehetetlenülését.
Néhány egyszerű példa a mindennapokból:
Rendezvényszervezés, esküvőszervezés, fesztiválok, sportesemények
Ezen rendezvények megrendezése szigorúan tilos, így ezekben a helyzetekben 2020. áprilisában abszolút lehet hivatkozni terembérlés, kiadás, reklámeszköz gyártás megrendelése illetőleg lemondása kapcsán „vis maior”-ra.
Ingatlan adásvételi szerződések
Leggyakoribb szerződéstípusok egyike az ingatlan adásvételi szerződések, és főként újépítésű ingatlanok szerződése kapcsán az eladó részéről, - jelzem nagyon helyesen- hogy megjelenik a vis maior okozta határidő mulasztás részletezése, és ezekben a szerződésekben sok esetben a járvány okozta veszély is nevesítésre kerül. Gyakorlatilag, ha a szerződésben a felek által nevesítésre kerül a járvány is, mint vis maior, akkor lehet rá hivatkozni. Ennek ellenére az építőipar működik, - és ha bár a megszokottnál is döcögősebben megy a hivatali ügyintézés, az építőanyagok beszerzése, - jelen helyzetben annak teljes leállásáról nem beszélhetünk.
Mi a helyzet akkor, ha a vevő nem tud a járvány miatt teljesíteni, például karanténba kerül?
Ezen esetekben vizsgálni kell, hogy mi az ok, ami miatt nem lehetséges a teljesítés? A távollévők közötti szerződéskötés már megoldott 2020 tavaszára, aminek elterjedését a Koronavírusnak köszönhetjük, továbbá a netbankon történő azonnali utalás szintén elősegíti a szerződés teljesítését. Ennek ellenére mérlegelni kell, mert lehet olyan ok Vevő részéről is, mely abszolút a járványhoz kapcsolódik és mely akadályozhatja a teljesítést.
Álláspontom szerint a mérlegelés, az együttműködés sokkal célszerűbb megoldás ezeknek a helyzeteknek a megoldását illetően, mint szakmai, jogi vitát indítani, hogy a COVID-19 okozta hatását tekinthetjük-e Vis maiornak vagy sem.
Következő nagyobb lélegzetű írásunkban a bérleményekkel kapcsolatos jogi problémákat elemezzük ki.
Dr. Szokolovszki Anikó -ügyvéd
Kommentek