2020. január elsejétől jelent meg a Zöld hitel. Ez a gyakorlatban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) együttes támogatása az ügyfelek és a bankok felé. Az ügyfelek a Zöld kamatkedvezménynek köszönhetően utólagosan kamatkedvezményt kaphatnak hitelükből, amennyiben a hitelt olyan ingatlanra költötték, amivel egy saját tulajdonú minimum BB energetikai besorolású otthont teremtettek (vásárlás, vagy korszerűsítés). A Bankok a tőkekövetelményük enyhítését kapják kedvezményként az MNB-től, ha ilyen hitelt folyósítanak. A részleteket a cikkben olvashatják.
Az MNB (Nemzeti Bank) új programja, hogy a bankok és az ügyfeleik számára zöld kamatkedvezményt adnak a lakáshitelek, szabad felhasználású jelzáloghitelek kamataiból. Ezt akkor biztosítják, ha egy klímabarát (min. BB energetikai besorolású) lakóingatlant vásárolnak vagy építenek, illetve a meglévő ingatlant korszerűsítik az energiahatékonyság javítása érdekében.
A Magyar Nemzeti Bank a programot „Zöld Tőkekövetelmény Kedvezmény” elnevezéssel mutatta be. A programnak kettős hatása van, hiszen az ügyfeleknek kamatkedvezményt biztosít a bankokon keresztül, amiért cserébe a bankok is előnybe részesülnek. Az ügyfelek azért kapnak kedvezményt, hogy minimum BB energetikai besorolású ingatlan vegyenek, vagy korszerűsítéssel azzá tegyék ingatlanukat. A kamatkedvezmény minimálisan meghatározott értéke 0,3%, amit utólagosan tudnak érvényesíteni. A bankok előnye az, hogy ezeknél a hiteleknél az MNB enyhébb tőkekövetelmény elvárást támaszt velük szemben, ami számukra igen előnyös.
A hitelfelvevők számára biztosított kamatkedvezménynek csupán a minimális mértékét határozta meg az MNB, a valós értéket a bankokra bízta. Ez azt jelenti, hogy a bankok által nyújtott kamatkedvezmények között eltérés várható. A MIOSZ hitelközpont vezetője Várkonyi Ádám hitelszakértő a jelzalog.com honlapon mindent megírt a zöld hitelekről szóló cikkében, amit itt el is olvashat.
Kommentek