A KSH által kiadott, 2015 első negyedéves számok nyomán a portfolio.hu az egyik cikkében arról írt, hogy a budapesti agglomerációban hanyatlásnak indult az ingatlanpiac. A cikk csökkenő árakról és tranzakciószámokról, illetve a Budapestre való tömeges visszaköltözésről írt. A kijelentésekkel sok MIOSZ-os tagiroda nem értett egyet, így lehetőséget adtunk nekik, hogy elmondhassák személyes tapasztalataikat.
A témával foglalkozó első és második cikkünk után Huber-Szabó Lőrinc (Huber Ingatlan) segítségével most annak jártunk utána, hogy mi a helyzet az észak-budai agglomerációban, ott is főleg az egyik legkeresettebb területen, Budakeszin.
Az Ön tapasztalatai szerint – összevetve a Portfolio következtetéseivel – mi a helyzet most az irodája tevékenységi területén?
Irodánk tevékenységi területe alapvetően Budakeszire, illetve a Zsámbéki-medencére korlátozódik, tehát az agglomeráció legelegánsabb, tán legkeresettebb és legdrágább szegmensére. A Budapestre való beköltözés ezen a területen kettős képet mutat. Budakeszi közelebb van Budapest szívéhez, mint sok külső terület, és még ha vizuálisan el is választja a fővárostól a Svábhegy, illetve a János-hegy tömbje, mégis olyan, mintha Budapesten lennénk. Fontos a vonzerő szempontjából a kék busz, ami kijön idáig. Ezeknek is köszönhetően Budakeszin nem jellemző, hogy tömegesen költöznének vissza a városba az emberek.
Budajenő, Páty és Telki vonatkozásásban már tapasztalunk ilyen tendenciát, de ennek elsődleges okát abban látom, hogy ezeken a településeken rengeteg szép ház épült, viszont nincs meg az az infrastruktúra, amit ezt követte volna. Itt elsősorban bölcsödékre, óvodákra, nagyobb bevásárló központokra gondolok, amik megléte esetén nem lenne ezeken a településeken sem olyan nagy az elköltözési hajlam.
Az árak területén a portfolio cikkével ellentétben én inkább stagnálásról beszélnék, a tranzakciók száma viszont határozott emelkedést mutat ezen a területen is.
Érdekes mozzanat, hogy sokkal több kisebb értékű ingatlan (10m alatt) cserélt gazdát, mint korábban, mert itt a környéken nagyobb értékű ingatlanállománnyal rendelkezünk, hiszen alapvetően családi házakról van szó. Ennek oka, hogy sokan bank helyett ingatlanba teszik a pénzüket, ami manapság sokkal jobb befektetésnek bizonyul.
Szintén érdekes, hogy a korábbi évekhez képest, az elmúlt cirka másfél évben sokkal több felújítandó ingatlan kelt el, mint korábban, ezeknél az ingatlanoknál azonban jelentősen nagyobb az alku mértéke. A bevett alku mértéke ezen a területen nagy átlagban 10% körül szokott lenni, de ebben egy kicsi erősödés látható a korábbiakhoz képest, főleg az előbb említett felújítandó ingatlanok kategóriájában. A kereslet-kínálat tekintetében azt tudom mondani, hogy itt is keresleti a piac. Egyre jobban nő a kereslet a belterületi építési telkek iránt is, igaz ebben a szegmensben mutatkozik hiány, mert kevés területre adnak csak építési engedélyt. Sokan keresik a 25-30 millió közötti 100 négyzetméteres, földszintes házakat is. A kínálat itt is kisebb egyelőre, mint a kínálat, emiatt ezek a házak nagyon gyorsan cserélnek gazdát.
Milyen prognózist tudna nekünk adni a közeljövőre vonatkozóan?
A mostani körülményeket elnézve úgy gondolom, hogy még többen fogják a pénzüket ingatlanba “tenni”. Továbbra is nagyob lesz a kereslet a kisebb értékű (20 millió körüli) ingatlanok iránt, így ebben az árkategóriában gyorsan fognak vevőt találni az eladók. Meglátásom szerint Budakeszi mindig is az agglomeráció egyik legnépszerűbb települése lesz, tekintve a korábban említett előnyeit, úgyhogy mozgalmas évek várnak az ingatlanpiacra ebben a régióban.
Kommentek